Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 17515176



*

nr 1751 5176


Egron Lundgren

(1815-1875), Sverige


Egron Lundgren (1815-1875), Sweden. Monogramsignerad EL, Man, 15, 5x8, 5, outer dimensions including frame: 42x31,


MIXED MEDIA, Monogramsignerad EL, Man, 15,5x8,5, yttermått inklusive ram: 42x31


Egron Lundgren, Swedish painter, born 1815 in Stockholm, dead 1875 in Stockholm.

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday December 15 2025
at 18:13:52


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/12 22:11:01 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Egron Lundgren

Egron Lundgren, Swedish painter, born 1815 in Stockholm, dead 1875 in Stockholm.

Read more about Egron Lundgren
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik egron lundgren man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr